Çiyan en çok nerelerde yaşar?

ÇiyanÇiyan böceği genellikle yuvasını toprak altında 2-10 cm alt da yapar.ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmurların çok yağması ile çıyan böceğinin yuvaları su altında kalır ve sığınmak için ev içlerine,lokantalara,iş yerlerine yönelirler. Çıyanlar karanlığıda çok sever. Bu nedenle Çiyan böceği geceleri daha aktiftir. Gündüzleri ise yuvalarında uyuyarak dinlenirler.

Dünyanın En Büyük Böcekleri

Sonuna kadar okurmusunuz!

Avustralya açıklarında  Pasifik okyanusundaki bir ada bulumakda. Adı ‘’Ball’s Pyramid’’  6-7 milyon yıl önce patlayan bir yanardağdan meydana gelmiş.Bu ada adını, 1798’de kendisini ilk gören Avrupalı kaşif olan İngiliz deniz subayı Ball’dan alıyor. 500-600 metre yükseliğinde bir kaya ada.Birkaç yıl önce bu kayaya tırmanan iki macera peres, bir gece denizden 70-80 metre kadar yukarda bir çalıların arasında uzun süredir kayıp bir böcek  buldular. Bu kayıp böceklerin oraya nasıl geldiğini kimse bilmiyor. Ama hikayeleri kuşaklar boyunca anlatılacak bir masal gibi…

Devamını oku...

Avını Boğarak Öldüren Dev Yılanlar

GERÇEKTEN büyük bütün yılanlar ya boagil, ya da pitongillerdendirler, fakat bu, bütün «boa» larla bütün «piton»lar iri yılanlardır demek değildir. Boagiller, içindeki yavrular doğmaya hazır yumurtalar yumurtladıkları gibi, bazen de tam gelişmiş yavru dünyaya getirirler, pitongiller aksine yumurtalarını dölledikten hemen sonra yumurtlarlar. Boa'lar başlıca Güney Amerika'da ve Madagaskar'da yaşarlar.

Devamını oku...

Yılanlar Hakkında Cok İlginç Bilgiler

Yılanlara has birçok yapı özelliklerine bazı kertenkelelerde de rastlanmaktadır. Bu da, yeraltında yaşayan birçok kertenkelelerin yılanınkine benzer bir evrim geçirmiş olmalarından ileri gelir. Bugünün ayaksız kertenkeleleri, evrimlerinin ilk safhalarmdaki yılanlarla kıyaslanabilir. Fakat birçok ayaksız kertenkele aileleri olduğu halde bu grupların üyeleri gerçek yılanların üstün yapışma ve âdetlerine erişememişlerdir.


Devamını oku...

En Uzun Ve Zehirli Yılanlar

Yeryüzünde bulunan bütün zehirli yılanlar, yaklaşık olarak 2000′i aşkın cinstedir. Yılanlar gerçekten ilginç, aynı ölçüde de korku verici yaratıklardır. Bu iki nedenle, insanların yılanlara ilişkin inanç ve düşünceleri çok çeşitlidir. Öyle ki , 18-20 metre boyunda yılanların yaşadığına bile inanırlar.

Devamını oku...

Yılanların Beslenme Teknikleri

Yılanların çoğunluğunun gerek üst, gerekse alt çeneleri ve özellikle alt çeneleri oldukça gevşek bağlantılıdır. Oldukça iri bir avı bütün olarak yutmalarına imkân. veren iş te bu özelliktir. Alt çene kemiğinin iki yansı çenede elâstiki bir bağla birleşmiştir. Alt çenenin her bir yarısı kafasının arkasına uzanarak bir başka kemikle eklem meydana getirir, bu kemik ise kafasının tepesine sıkı sıkıya bağlı bir küçük kemikle birleşir.turkeyarena.com

Devamını oku...

Fareler Hakkında İlginç Bilgiler

1. Farelerin ön dişleri her yıl ortalama 10 santimetre kadar uzuyor. Fakat fareler etraflarında buldukları tahta, tuğla ve plastik gibi maddeleri sürekli kemirdikleri için bu dişler sürekli törpüleniyor.
2. Norveç faresi olarak da bilinen kahverengi fareler, Asya’daki akrabaları olan siyah farelerden çok daha çevik ve

Devamını oku...

Hamam Böceklerinin Yaşam Alanlarına Geliş Yolları

Göç yoluyla: Hamam böcekleri ve kemirgenler üreme hızına bağlı olarak yaşadıkları ortamları çok kısa sürede istila ederler. Nüfusları arttıkça yaşadıkları ortamdaki gıda, su ve barınacak yer azalmaktadır. Böyle durumlarda bir kısım zararlı göç ederek yeni koloniler oluştururlar.,

Devamını oku...

Canlı Böcek ve Kurt Üretiyorlar

Antalyalı iş adamı Selami Gökgöl, çekirge üretiminden sonra hamam böceği, cırcır böceği, un kurdu üretmek için çalışmalara başladı.

Antalya'da kurduğu çekirge üretim tesisleriyle Avrupa başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine canlı çekirge ihraç eden iş adamı Selami Gökgöl, talepler gelmesi üzerine hamam böceği, cırcır böceği, un kurdu ve morio kurdu üretmek için deneme çalışmalarına başladı.

Devamını oku...

Hamam Böcekleri Hakkında İlginç Bilgiler

-6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur.
-40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler.
-Hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel olduklari anlamına geliyor.


Devamını oku...