Tatarcık

Küçük yapılı ve kanatlı bir sinek türüdür.Tatarcıklar dünyanın her yerinde ve her ülkesinde rahatlıkla bulunurlar.
Tatarcık sineği türüne ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilmektedir Yapıları ve boyları 1–3mm civarındadır. Tatarcık çift kanatlı ve vücutlarının üzeri tüylerle kaplı bir şekildedir. Tatarcığın bedeninin üstünde 2 çift kanadı bulunur ve çok uzun mesafe uçabilirler. Tatarcık küçük kanatlı bir hayvan türüdür. Sinekler içinde incelenen Tatarcık yapı olarak sivrisineğe benzer.Tatarcığı sivri sinekten ayıran en önemli özellik vücudunu saran tüylerinin oluşu ve renklerinin donuk sarı renkte oluşudur.Sivrisineklerde ise tüy bulunur  ve sivrisineğin rengi parlaktır.Ayakları bedenine oranla uzun bir yapıda olan Tatarcıklar insan ve hayvanlar üzerine konduğunda hiç his ettirmezler. Ancak insanı soktuğunda verilen acı tatarcığı hissettirir.
Tatarcık evde ortamında loş ışık alan ve karanlık alanlarda, dip köşe bucaklarda ve bulabildiği tüm alanlarda gizlenir ve kendini korur.
Tatarcık sineği çoğunlukla sulak ve bataklık bölgelerde yaşayan bir sinek türüdür. Son derece tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan tatarcık hummasının taşıyıcısı ve bulaştırıcısıdır.Ayrıca hayvan ağıllarında, pis kokulu çamurluklarda, kümeslerde, hayvan atıklarının üzerinde veya lağım sularının olduğu atık alanlarında da olurlar.
Tatarcık sineği gündüzleri çok pasif olup, geceleri ise çok aktif olan bir sinektir. Tatarcıklar beslenmesini geceleri yapar ve insanlara saldırıp ısırırlar ve kan emerler. Tatarcığın ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı, hafif şişme, kabarma ve kızarıklıklar görülür. Tatarcık en çok hayvan kümesinde, hayvan ağılında, hayvan atığı üzerinde, bataklıkta, lağım suyunda ve mağarada olma üzere birçok ortamda sıklıkla rastlanır.
Tatarcık sineği yumurtlama bırakma yöntemi ile ürer ve çoğalır. Dişi tatarcık üremek ve yumurta bıraka bilmek için mutlaka kan emmesi gerekir. Dişi tatarcık kan emdikten sonra3 – 4 gün içinde yumurta bırakır.
Dişi tatarcık yumurtasını ağaç kovuğu içine, nemli ve sulu ortama, organik maddelerden zengin topraklara, nemli ve karanlık yerlere bırakır. Tatarcık sineği her yumurta bırakmada 100’e yakın yumurta bırakır. Tatarcık yumurtası yapışkan bir yüzeye sahip olduğundan yumurta bırakılan zemine yapışır.
Tatarcık yumurtası beş hafta içinde ergin hale gelir ve hemen beslenir. Ergin tatarcık sıcak alanlarda en fazla birkaç hafta yaşar.
Tatarcık sineği hastalıklı canlılardan kan emer ve kan emdikten 5 – 6 gün sonra diğer canlılara bulaştırıcı olurlar. Taşıyıcı olan tatarcık sineği ömrü boyunca hastalık bulaştırıcı olarak yaşar. Hastalık ve mikrop tatarcık yumurtalarına da bulaştırır. Yani virüslü olan tatarcık yavrusuna da virüs bulaştırır. Daha sonra bunların ısırdığı tüm canlılara da yayılır.
Tatarcık ile insanlara birçok hastalık ve mikrop bulaşır ve bunların başında şu hastalıklar gelir.
Ateşli hastalıklar
Şark çıbanı
Viral hastalıklar
Tatarcık humması
Bağırsak hastalıkları ve kurtları
Tavuk hastalığı


arcıkla mücadelede yıllardan beridir yapılmakta ve evlerde birçok tedbirler alınmakta, fakat bunlar maalesef kesin çözümler değildir. Tatarcık sineği dış alanlardan yaşam alanlarına geldiği için bunlarla mücadele etmek gerekir. Tatarcık ilaçlaması için öncelikle çevremizdeki hayvan barınakları ilaçlanmalı. Daha sonra bahçeler ve evler ilaçlanmalı. İlaçlama uygulamasını mutlaka konusunda deneyimli ve uzman ilaçlama şirketlerince yapılmalı.


1- Tatarcık sineği neyle beslenir?
Tatarcıklar kan emerek beslenirler. Ayrıca meyve artıkları vb. çöplerle de beslendikleri görülür.
2-Tatarcık sineği hastalık bulaştırır mı?
Evet. Bir çok hastalık bulaştırır. Bunlardan en sık görüleni tatarcık hummasıdır.
3-Tatarcıklar nerede görülürler?
Tatarcıklar bataklık ve çöplük alanlarda çok olurlar. Evlerimiz de ise gündüzleri karanlık köşelerde saklanırlar.
4-Tatarcık sineği neye benzer?
Yukarıdaki resimde tatarcık sineğini görebilirsiniz.
5-Tatarcık sineği gördüğümde ne apmalıyım?
İlaçlama firmalarından destek istemelisiniz.
6-Tatarcık ile nasıl  mücadele edilir?
Tatarcık sineği geceleri daha çok aktiftir. İnsan ve hayvandan kan emerek beslenen bu sinekler geceleri defalarca insana saldırıp kanını emerler. Bu bakımdan Tatarcık ilaçlaması bu sineğin aktif olduğu saatlerde yapılması gerekir.
Tatarcık ilaçlaması için kullanılan ilaçlar sıvı ilaçlardır. Tatarcık ilaçlaması ya sabah erken saatlerinde yapılmalı ya da akşam geç saatlerde yapılmalı.
Tatarcık İlaçlamada, ya buharlama yöntemi kullanılır ya da boyama yöntemi kullanılır.
7-Tatarcık insanları ısırırmı ?
Tatarcık sineği beslenmek için insan ve hayvanların kanını kullanır.
Geceleri aktif olan Tatarcık sineği insana saldırır ve insandan kan emer. İnsanı ısırırken aynı zamanda insana birçok mikrobu da beraberinde bulaştırır. Tatarcık sineği insanlar için çoğu zaman ölümcül olabilmekte.
8-Tatarcık sineği insanda hastalık yapar mı?
Tatarcık sineği beslenmesinde hem insan hem de hayvan kanı kullanır. Tatarcık insan ve hayvan kan emdikten sonra o canlıdaki hastalık ve mikropları da kendi bünyesine alır ve bir sonraki canlıyı ısırdığında vücudundaki mikrobu direk o canlıya aktarır. Tatarcık ile bulaşan belli başlı hastalıklar şunlardır:
Şark çıbanı
Tatarcık humması
Bağırsak kurtları
Tavuk hastalığı
Bağırsak parazitleri
Ateşli hastalıkların
9-Tatarcık sineği en cok nerelerde bulunur?
Tatarcık sineğine her ortamda rastlamak mümkündür fakat genel olarak şuralarda görülür. Pis lağım sularının aktığın yerlerde,  hayvan ağıllarında, mağaralarda, çamurlu alanlarda, ağaç kovuklarında, pis ortamlarda, evlerde, depolarda, suyun ve nemin olduğu her yerde rastlamak mümkündür. Tatarcık sineği ile mücadele için mutlaka profesyonel destek alın.
10-Tatarcık ilaçlamada hangi yöntemler kullanılı?
Tatarcık sineği genellikle gece aktiftir ve Tatarcık ilaçlaması ya sabah erken saatlerinde yapılmalı ya da akşam geç saatlerde yapılmalı. Tatarcık ilaçlamasında kullanılan yöntemler buharlama ve boyama yöntemleridir. Tatarcık ilaçlaması için profesyonel destek isteyiniz. İlaçlama hizmeti için 7 gün 24 saat sizlerin hizmetinizdeyiz.
11-Tatarcık nasıl bir canlıdır?
Tatarcık görünüş olarak bir sivrisineğe benzer. Sivrisinekten ayıran en belirgin özelliği renklerinin kirli sarı ve mat oluşu bir de bedeninin üstü ufak tüylerin bulunmasıdır. Tatarcık nemli ve sulu alanlarda daha çok bulunur.