TAHTAKURUSU


Tahta kurusu tüm sıcakkanlı hayvanlar üzerinde bulunur. Tahta kurusu üzerinde bulunduğu insan ve hayvandan günde 3 - 4 defa kan emer. Tahta kurusu her kan emişinde karnı şişene kadar kan emer.Tahta kurusu besin bulamadığı zaman ve beslenmeden 1,5 - 2 yıl kadar yaşayabilir. Tahta kurusu kan emdiği canlıyı değiştirir.
Bir hafta içinde yumurtadan yavrular çıkar. Beşinci deri değişimi sonunda erginleşir. Yavrular sıcak ve beslenme şartlarına bağlı olarak 2-7 ay civârında gelişirler. Tam gelişmiş olanlar yiyecek yemeden bir yıl yaşayabilirler. Nâdir beslenerek, 2-4 yıl dayanabilirler. Hortumları kullanılmadığı zaman gırtlaktaki bir oluğun içinde bulunur. Bütün tahtakuruları gececidirler.
Gündüzleri yatak ve döşeme aralıklarında, duvar kâğıtlarının arkasında gizlenirler. Geceleyin dışarı çıkar ve insanların kanını emerler. Tahtakuruları aynı zamanda fâre, sıçan, maymun ve tavşan gibi laboratuvar hayvanlarına da saldırırlar.
Tahtakuruları Cimicidae âilesine bağlıdır.
Yatak tahtakurusu (Cimex lectularius) dünyânın her yerinde, otellerde, tiyatrolarda ve bakımsız evlerde bulunur.
Tropikal tahtakurusu (C. rotundatus) sıcak tropik bölgelerinde bulunur ve biraz daha yuvarlak olmasından başka umûmî tahtakurusunun benzeridir. KALAAZAR hastalığını bulaştırırlar.
Kümes tahtakurusu (C.columbarius) tavuk ve güvercin gibi kümesgillerin  düşmanıdır.
Tahta kurusu bünyesinde kan bulundurduğu için öldürülünce veya ezilince çok pis kokarlar. Tahta kurusu gece aktif olup genellikle gece beslenir ve insanları gece daha çok ısırır.
Tahtakurusu evlere farklı yollarla ulaşır, genel olarak Tahta kurusu kedi, köpek, kuş ve diğer hayvanlar ile gelir.
Tahta kurusunun ısırdığı yerde kabarma, kızarıklık, kaşıntı, çıban şeklinde şişlikler görülür.
Tahtakurusu iyi beslendikten sonra çiftleşir ve yumurta bırakır. Tahtakurusu yumurtasını genellikle kenar kuytu bölgelere, parke ve döşeme altlarına, duvar ve taban çatlaklarına, mobilya içlerine, bodrum ve çatı arasına bırakır.
Yumurta bıraktıktan sonra Tahtakurusu tekrar canlı üzerine geçer ve kan emer.
Tahtakurusu ile ilgili sık sorulan sorular


1-tahta kurusu hastalık yapar mı?


Tahtakurusu insanlardan başka diğer hayvanlar danda beslenir. Tahtakurusu insanda ve diğer  hayvanlarda hastalık yapar ve bu hastalığı yayarlar. Tahtakurusu üzerinden beslendiği canlıya bağlı olarak farklı hastalıkları taşır ve bulaştırır. Tahtakurusu kan emdiği canlıdaki mikropları kendi bünyesine alır daha sonra beslenmek için üzerine geçtiği canlıya bulaştırır.


2-Tahta kurusu evlere nasıl bulaşır?


Tahtakurusu evlere kedi köpek kuş gibi evcil hayvanlarla ve eve gelen  eşyalar üzerinden taşınırlar.Her evde tahta kurusu olabilir, tahtakurusu evde nerede olur sorusuna yanıt olarak köşe bucak yerlerde olurlar. geceleri insan ve hayvanların kanlarını emmek için saklandıkları yerden çıkıp kendi ağırlıklarının 5-6 katına kadar kan emerek tekrar evde saklandıkları yere dönerler.Tahtakurusu eve alınan bir eşya ve malzeme ile bulaşır. Bazen de Tahtakurusu eve gelen kişilerden bulaşır ve bazen de misafirliğe gidilen yerden bulaşır. Tahtakurusu evlere bulaştığında çok hızlı bir şekilde  ürer ve çok sayıda çoğalır.


3-Tahtakurusu ne ile beslenir?


Canlılarla beslenir. Tahta kurusu insan ve hayvanların kanını emer ve bu emdiği kanla beslenir.Tahta kurusu üzerine yerleştiği canlıdan günde 4 - 5 defa kan emer.


4-Tahtakurusu nerede yaşar?


insan ve hayvanların bulunduğu yerlerde yaşar.Tahta kurusu insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenir. Tahta kurusu insan ve hayvanlar üzerinden beslenemediği zaman ancak 550 - 600 gün kadar yaşar. Evlerde genellikle yatak içlerinde, mobilya içlerinde, parke ve döşeme diplerinde, elbise üzerinde, evin duvar ve taban çatlaklarında bulunur.


5-Tahtakurusu nasıl ilaçlanır?


İlaçlama çok özen ister ve çok önemlidir. Tahtakurusu ilaçlaması için mutlaka profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek alınmalı. Kişisel yapılan yani ferdi ilaçlama kesin sonuç vermez. Tahta kurusu ilaçlamada kullanılan ilaçlar sıvı kokulu ilaçlardır. Tahta kurusu ilacı dışarıdan almak tehlikelidir. Çünkü ilaçlamada kullandığımız ilaçlar şirketimiz bünyesindeki veteriner hekim kontrolünde hazırlanmaktadır.Yatak tahtakurusu,Tropikal tahtakurusu,Kümes tahtakurusu iyi bilinen türlerdendir. Hortumlu-böcekler (Rhyn-chota) takımından, kanatsız kan emici bir eklem bacaklıdır. Tahtakuruları çok sayıda ve çok çabuk ürer. Tahtakurusu ile mücadele etmek çok zordur. Dünyanın her yerinde görünür. Tahta kuruları 5-6 mm uzunluğunda yassı ve oval şeklindedirler. kanatları yoktur. Kirli kahverengi, bu böceklerin genel rengidir. Açık, sarımsı kahverengi olan yavrular da vardır. Tahtakuruları bilhassa ezilince çok kötü bir koku yayarlar. Dişisi, bir seferde 100-250 yumurta yapar.tahta kurusu yapı olarak vücudu Altan ve üsten basık bir yapıdadır. Tahta kurusu vücudunda toplamda 6 adet ayak bulunur ve ayaklarında bir çok çengel bulunur. Bu sayede Tahta kurusu insanlar ve hayvanlar üzerinde rahat tutunur. Tahta kurusunun baş kısmında 2 adet antenleri bulunur ve Tahta kurusunun gözleri ise çok ufaktır. Tahta kurusu parazitinin boyu beslenmesine ve türüne bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak bir Tahta kurusu parazitinin boyu 2 - 3mm kadardır. Tahta kurusu haşeresinin karın kısmı bedenine oranla büyük bir yapıda ve Tahta kurusu karın torbası iç içe geçmiş katmanlı ve esnek bir yapıdadır.