Oryantal Hamam Böceği

Oryantal hamam böcekleri bir hamam böceği türü olup, oval yapılı ve parlak siyah renkli olan canlılardır. Tüm türlerinde olduğu gibi, oryantal hamam böcekleri de yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Boyları ortalama 25-30 mm arasındadırlar, erkek olanlarının kanatları vardır. Bu kanatlar işlevsel olup, dişi hamam böceklerinde ise körelmiştir. İlk olarak Asya kıtasında ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan hamam böceklerinin vücut yapıları ovaldir ve baş kısımlarında 2 adet antenleri bulunur. Halk arasında bir çok isim ile anılan hamam böceklerinin; Karafatma, Oryantal hamam böceği, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Kakalak gibi isimleri vardır.
Hamam böcekleri en çok binaların bodrum katlarında, çöplüklerde ve lağım giderlerinde yaşar ve buralardan insanların yaşam alanlarına yönelirler. Ev içinde ilk olarak mutfak ve lavabo gibi alanlara yerleşir ve bu alanlarda hızla çoğalarak, eğer önlem alınmaz ise tüm binaya yayılırlar. İnsanların ve gıdaların bulunduğu her ortamada bulunan hamam böcekleri, en sık pastane, fırın, lokanta gibi yiyeceklerin bol olduğu mekanlarda olur. Yaşam süreleri ortalama 6-7 aydır; organik ve inorganik her türlü madde ile beslenirler. Bu nedenle yeryüzündeki haşereler arasında en pis böcek türüdür. Ev içlerinde bıraktığı yumurtaları ve dışkıları ile insanlara hastalık bulaştırırlar.
Hamam böceklerinden insanlara bulaşan hastalıklar;
• Verem
• Tifüs
• Veba
• Grip
bunların dışında çeşitli alerjik hastalıklardır. Işıktan pek hoşlanmayan hamam böceği, gündüzleri pek ortalıkta görülmez fakat geceleri ve karanlık mekanlarda sürekli gezerler ve yiyecek ararlar.
Çok güçlü bir vücut yapısına sahip olan hamam böcekleri, kolay kolay ölmezler. Organları kopsa yada uzun süre aç kalsalar dahi yaşayabilirler. Ayrıca ucuz ve etkisiz olan olan böcek ilaçları ile ölmezler, hatta zamanla bu ilaçlara karşı direnç kazanırlar. Bu nedenle hamam böcekleri ile ferdi olarak mücadelede başarılı olmak güçtür. Hamam böceklerinden kurtulmak için profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek almak gerekir. Hamam böceği ilaçlama konusunda yıllardır sektöründe lider olan ANADOLU BÖCEK İLAÇLAMA şirketi, hamam böceği ilaçlama ve diğer tüm haşere ilaçlama konularında hizmet veren yasal bir şirkettir.
hamam böceği ilaçlama izmir ilaçlama haşere ilaçlama


İlginç bilgiler

- Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından   dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün   zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok   dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılam amatör  mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.
- Genellikle geceleri aktif olan bu böcekler ışığa karşı hassastırlar.
- Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.
- Bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar.
- Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır.
- Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj   içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler.
- Yılda 8-10 defa yumurtlarlar.
- Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir.
- Karınlarının arka tarafindan uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel   bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler.
- Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım,   allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.
- Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler    yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve    diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok        hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar.
- Evlerde,ve dışarıda yaşayan Hamamböceklerinin  hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır.Isırmadıkları ve   sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.
- Hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık(Dizanteri, gıda   zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik   reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir   kısmına adapte olmayı başarmışlardır.Bağışıklık geliştirebilmişlerdir.
- Kanları beyazdır.
- Bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler.
- Dünyanin en büyük hamamböceği Güney Amerika'da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat   arası uzunluğu da 30 cm civarındadır.
- İskeletleri vücutlarının dışındadır.Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni     değiştirmiş bir hamamböceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.
- Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter.
- Kafası kopmuş bir hamamböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için   susuzluktan ölür.Yüzebilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldikları için su   yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar.
- Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları   bilinmektedir..
- 6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur.
- 40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler.
- Hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler
- Dünya üzerindeki türlerinin sayisi 5000 civarındadır.
- Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çikmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az   değişmiştir.Evrimleşme oranları azdır.
- Ağızları sağa-sola doğru hareket eder.
- Yiyeceksiz 1 ay, susuz 1 hafta yaşayabilirler.
- Kalbi basitçe valfli bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar      vermeden durabilir de.
- Yavru hamamböcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir.
- Yetişkin erkekler 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler.
- Dünya üzerinde her yerde bulunurlar.
- Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler.
- 32 dereceye kadar dayanabilirler.
- Ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar.
- Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler.
- Dişiler feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler.