Kara sinek (Musca domestica)

Sinek Böceklerin Diptera familyasına ait, çift zar kanatlı, genellikle sıcak iklimlerde görülen uçabilen bir böcek türü.İki kanatlılar ya da çift kanatlılar (Diptera) denen böcek takımından eklembacaklıların ortak adıdır. İki kanatlılar takımında yer alan sinekler arasında sivrisinek, tatarcık, karasinek ve büvelek adıyla ön plana çıkarlar.Dünya genelinde 177 familyada toplanan 120 000 tür bulunur.Ülkemizde 63 familya ve 1170’den fazla tür vardır.

Sineklerin vücut yapısı
Vücutları çok fazla kitin bulunmadığından yumuşaktırlar. Yapı bakımından iki büyük gruba ayrılır:
1- Nematocera (sivrisinekler) alt takımından iki kanatlıların vücudu zarif, ince yapılı, uzun üyeli ve kara    sineklerden daha küçüktür.
2- Brachycera (sinekler ya da karasinekler) alt takımından iki kanatlıların vücudu tıknaz, kuvvetli yapılı,    kısa üyeli ve sivri sineklerden büyüktür.
Bunların hepsi delici-emici ya da yalayıcı-emici ağız tipine sahiptir. Tam başkalaşımlı (holometabol) olduklarından larvaları ("kurt ya da kurtçuk") hem görünüş hem de yaşam tarzı bakımından erginlerinden oldukça farklıdır. Sarı, kahverengi, yeşil ya da siyah renkler, yapı ve pigment renklerdiir.
İki kanatlılar takımını diğer böcek takımlarından ayıran farklardan biride, arka kanatların değişmesiyle oluşan ve denge görevi gören ucu topuzlu yapıdır.


Görme organı:
Gözler büyüyerek başın büyük bir kısmını kaplamıştır.Karasineğin en hayret verici ve göz kamaştırıcı duyu organı, karmaşık bir yapıya sahip olan gözlerdir. Karasineğin başındaki iki göz bulunur .Her bir gözde ortalama 400 bin gözcük meydana gelen mükemmel bir görme sistemidir. Her bir gözcük aynı noktaya odaklanmaz ,ayrı bir noktayı gördüğünden, görüntü beyinde biraraya getirildikten sonra bir mânâ cıkartılır. Kara sinekler bu özelliklerinden dolayı arkasını da görebilirler. Bu gözlerin bir üstünlüğü de görme hızından gelir. İnsan gözü saniyede 20 ilâ 50 açık- koyu renk değişimini farkedebilirken, karasinekte bu, saniyede yaklaşık 200 defaya çıkar.

Kara sineklerde dış iskelet sistemi:
Kara sineklerde kitinden yapılmış bir dış iskelet bulunur.Bu durum muazzam bir mekanizma sağlamakdadır. Bu sert kabuk sayesinde sinekler kanatlarını saniyede 200-250 defa çırparlar. Kanatların yüzeyinde ve başının arka kısmında bulunan hassas duyu organları (anten), uçuşla ilgili mesajları anında beyne nakleder. Sinek, uçuş esnasında farklı bir hava akımına maruz kalırsa, bu duyu organları beyne gerekli sinyalleri iletirler. Kaslar da beyinden gelen bu sinyallere göre kanatlan, yeni duruma uygun harekete geçirir. Bu sistem, günümüzün modern uçaklarına ilham kaynağı olmakta Şimşek gibi hızlı manevralarla, kendisini yakalamak isteyenleri çileden çıkaran sineği vurmak için kullandığımız sineklik ile çok defa ıskalamamızın sebebi, bu harikulade duyu organlarıdır. Sinek bunlarla, sinekliğin havada meydana getirdiği yeni hava akımını hemen algılar ve bu durumun bir tehlike oluşturduğunu anlayarak, ani bir hareketle uçup, kurtulur. Reflekslerinin, yani ani hareket kabiliyetinin, insandan 10 kat fazla olduğu kabul edilir.

Sineğin dili nerede?
Ayaklarının altında! Evet, yanlış duymadınız sinekler ayakları ile tat alırlar. Şimdi anladınız değil mi, yiyeceklerin üzerinde neden ısrarla gezinip durduklarını. Tadına bakıyorlar!

Üreme
Karasinek, eğer yumurtaları 25 derece sıcaklıktaki nemli bir yere bırakılırsa yumurtalar,  kısa bir zaman zarfında(9-10 saat) açılırlar. Kurtçuklar ancak sıvı maddelerle beslenirler. Bunlar katı yiyecekleri sıvı hale dönüştürebilmek için kendileriyle ortak yaşayan bakterilere muhtaçtır. Bunlarla beraber nemf (larva) haline girmek üzere olan kurtçuk, orta bağırsağın son kısmından, sindirim borusu boyunca yol alan bakterilerin çoğunu yok edebilecek bir asit salgılar. Kalan bakterileri de tam nemf kundağından çıkarken orada bırakır ve sinek böylece mikroptan arınmış olarak dünyaya gelir. Başkalaşım geçirip, erişkin sinek haline gelebilmeleri için 40°C sıcaklıktaki yer ararlar. Bu ortamda 6 gün içinde iki başkalaşım geçirip, erişkin hale gelirler. Bir defada yaklaşık olarak 100’ün üstünde, hayatı boyunca da 500-1200 yumurta cıkarabilir.lur.


Karasineklerde Solunum
Karasinekler(Musca domestica), kanatlarını çırparken, dinlenme esnasında harcadıkları enerjinin ortalama 100 katı bir enerji harcarlar. Karasineklerin uçuşları enerji gerektiren bir fiil olduğu için düzenli okşijenle olur. Sinek, karın bölgesine bulunan cok sayıda açıklıktan(stigma) nefes alıp verir. Bu gözeneklerden giren hava, daha küçük kanallara ayrılan borularla hücrelere iletilir. Sinek, bir yere konduğu zaman, karın kaslarını kasarak, içeriye hava pompalar. Uçma sırasında buna gerek yokdur. Bunun nedeni saniyede 200 defa çırpılan kanatlar, gerekli hava miktarının girmesini sağlarlar. Böylece sinek, nefes alıp vermek için ayrı bir enerji sarf etmez.


Karasineklerde Beslenme
Karasinek uçuş esnasında fazla enerji harcadığından vücut sıvısının şeker oranında büyük miktarda düşüş meydana gelir.Bu önemli durumu beyne iletirler. Havada tur atarken, koku alıcılarıyla besinlerin yerini tayin etmeye çalışır. Besin kokusu aldığında harekete geçerler. Kara sinek indiği yerde, ayaklarındaki tat alma organı besinin tatlı, tuzlu veya ekşi olup olmadığını algılar ve beyne iletir. Karasineğin beğendiği besin cetveline uygun tatta ise, beyinden, hortumun çıkması ve emilme işleminin yapılması emri gelir. Çevresi kalın duvarlarla çevrili olan hortumla, sıvı besinler emilmeye başlanır.
Besinler ne kadar şekerli ise o kadar çok emilir. “Yiyecek maddelerine dadanan inatçı sinek” ününe sahip karasineğin ağzının içinde iki tüpçük bulunur.Besin olarak sıvı maddeleri alırlar. Sıvının emilmesi, besin kanalının ön kısmında bulunan iki emme pompası ile gerçekleşir. Genellikle besinler yemek borusuna ince bir kanalla bağlı olan büyük hacimli kursakta depolanır.
Karasinek, sadece bir günde 25-50 defa dışkı bırakır,beslenirken dışkısıyla beraber bol miktarda tükürük bırakır. Daha sonra bir başka karasinek, aynı dışkının üstüne konduğunda, önceki karasineğin tükürüğünü de emer ve böylece bakteriler ikinci karasineğe de bulaşır. Bundan dolayı bakteriler daha geniş alanlara yayılır.Salgın hastalıkların bulaşmasında rol oynadığı kanaati hasıl oluşmuşsa da, son çalışmalar, sineğin aynı zamanda bakterileri parçalayıcı enzimler taşıdığı ve dolayısıyla çevreyi mikroplardan temizlediği görüşü gittikçe kuvvet kazanmaktadır. Böyle olmasaydı dünyanın her yeri hastalıktan geçilemezdi. Bir başka görüşe göre de karasinekler, çevredeki artıkları tüketerek, bakterilerin gelişip, yayılmasını önlerler. Bu şekilde çevre temizliğinde büyük rol oynarlar.

Karasineklerde ucma
Sinekler uçuş için yön tayini ve kontrolünde belirleyici rol oynayan organlarını büyük bir titizlikle son bir defa gözden geçirir. Sonra sanki uçuş takımlarının son kontrolünü yaparak uçuşa geçecek pilot gibi, ön tarafındaki denge organlarını (halter) ayarlar ve uçuş pozisyonunu alır. Son olarak, antenlerinin ucundaki alıcılar (reseptör) vasıtasıyla, rüzgârın şiddetine ve yönüne göre kalkış açı ve hızını ayarlar ve nihayet havalanır. Bu hazırlıklar çok çok kısa bir zamanda cereyan eder. Uçuşa geçer geçmez kısa sürede hızlanabilir ve giderek yaklaşık saatte 10 km gibi bir hıza erişir.

SİNEKLER HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR?

¦Sinekler ne ile beslenirler?
Sinekler besin kaynağı olarak bitkilerin ve sebzelerin sularını tüketerek beslenirler. Şekerli ürünleri tüketmekten hoşlanan sinekler zaman zaman et ve et ürünleri ile de beslenebilirler.


¦Sinekler en çok nerelerde ürerler?
Sinekler en çok pis kokulu ve çamurlu ortamlarda bulunurlar. Dış ortamlarda bataklıklarda, mağaralarda, hayvan ağıllarında ve kümeslerde bolca bulunurlar. Sinekler ayrıca lağım,su akarlarında ve çöplüklere yumurta bırakırlar.


¦Sinekler insanı ısırırmı?
Sinekler insanı ısırır ve insana bu yolla çeşitli hastalıklar bulaştırırlar. Sinekler tarafından ısırılan kişilerde, vücutta acı, kaşıntı hissedilir.


¦Sinek ısırması ile hangi hastalıklar oluşur?
Sinekler pis canlılardır ve beslenmek için insanların tükettikleri gıdalar üzerinde gezerek salya ve dışkılarını bırakır. aynı zamanda insan vücudundan kan emerek insanlara dizanteri, kolera, verem, ishal ve çocuk felci gibi önemli hastalıkları bulaştırırlar.


¦Sinekler çoğalmak için bıraktıkları yumurtadan ne zaman çıkarlar?
Sinekler çok çabuk üreyen canlılardır. Sinekler yumurtalarını bataklık gibi sulak alanlara bırakırlar. Ortalama 35-40 derece sıcaklıkta yumurtalar yaklaşık 10-12 gün içerisinde açılır. Sinekler her üremede ortalama 200-250 arasında yumurta bırakırlar.

¦Sinek ilaçlamada kullanılan ilaçlar nelerdir?
Sinek ilaçlamasında kesin çözüm olmamaktadır. Sinek ilaçlama ancak profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılmaktadır. Garanti ilaçlama şirketi olarak sizlere, şirketimiz tarafından en güvenilir ve garantili hizmet sunulmaktadır.

¦Sinek ilaçlamada hangi yöntemler kullanılır?
Sinek ilaçlamada kullanılan ilaçlar sıvı kokuludur ve püskürtme yöntemi ile uygulanır. Bu uygulama İlaçlama şirketleri tarafından ve ilaçlama hakkında eğitimli ve deneyimli ilaçlama ekipleri tarafından yapılmaktadır.

Sinek ve karasinek ilaçlama ne zaman yapılmalı?
Karasinek ve sinek ilaçlaması akşam güneş batmadan ve sabah güneş doğarken yapılır ise daha etkili sonuç verir. Püskürtme yöntemi ile yapılan kokulu ilaçlama sinek ve karasinek ilaçlamada kullanılan yöntemdir.

Karasinek de göz var mıdır nasıl görür?
Karasineğin başında bulunan 2 göz toplam 400 binden oluşan petekten meydana gelir. Karasinekler arka tarafınıda görebilir.

Karasinek de beslenme nasıl olur?
Karasinek uçuş sırasında çok fazla enerji sarf eder. Sineğin vücudunda şeker kaybı olur. Sinek havada uçarken yiyeceğin kokusunu algılar, yiyeceğe doğru uçar. Etrafı kalın duvarlarla çevrili olan hortumu ile yiyecekleri emmeye başlar. Yiyecekler ne kadar şekerli ise karasinek o kadar çok emer.

Karasinek nasıl üreme yapar?
Karasinek yumurtasını 25 derece sıcaklığa bıraktığı zaman sineğin yumurtaları 10 saat gibi kısa bir süre içerisinde açılır ve yeni sinek yavruları çıkar.40 derece sıcaklıkta yavru sinekler 6 gün içerisinde yumurtadan çıkar.Karasinek ölene kadar 600-1000 yumurta bırakabilir, yumurta bıraktıktan 3 gün sonra tekrar yumurta bırakabilir.

Karasinek, sinek insanı ısırırmı?
Evet sinekler insanları ısırır

Sineklerin barınma ve üreme yerleri nerelerdir?
Sineklerin en çok bulunduğu yerlerin başında eski atılmış plastikler  gelir. Biriken yağmur suları sineklerin yuvası haline gelmiştir. Bunun yanı sıra evinizde, bahçenizde kovalarınız varsa onların içerisindeki su birikintilerinden ayrıca dış ortamlarda bulunan bataklıklarda, mağaralarda, hayvan barınaklarında ve kümeslerde bolca bulunurlar ve üreme işlemlerini buralarda gerçekleştirirler.