Bit

Bitler insanlar ve hayvanların üzerinden beslenen eklem bacaklı, kanatsız, ufak, yassı vücutlu, kan emen  haşerelerdir.Bit insanların saçında üreyip, yine insanların saç diplerinde çoğalırlar. Bitlerin yumurtalarına sirke adı verilir. İnsanların genel olarak kafalarının ense kısmı ile kulaklarının arkasında kalan bölümlerinde oluşan bitler, temiz ve bakımlı bir saçta da olabilir. Bit saçları yıkamak ile gitmez.  Bit haşeresinin ömrü yaklaşık 1 yıldır. Evcil hayvanlar üzerinde yaşamayan bit, insanlara en çok toplu yaşam alanları olan okullar, askeri ve toplu taşıma gibi alanlardan insanlara geçer. Birçok türü olan bit haşerelerinin boyları ortalama 10 mm kadardır. Bitlerde vücut yapısı çarpık bir şekildedir. Bit ler 6 ayak vardır.Bit in vücudu altan ve üsten basık yapısı vardır.Bit in baş kısmında Bir çift anteni var olup antenler kısa ve kalındır. Bitlerin  kanatları yoktur hareketlerini ayakları ile sağlarlar bun dolayı Bit haşeresi çok hantaldır ve çok pasif hareket eder. Dünya üzerinde 3000'in üzerinde bit türü bulunur. Bitler farklı renklerde olabilirler. Bitlerin en belirgin olanı  beyaz ve  gri(kül rengi) olanlarıdır. Bitler en fazla 28-30 gün kadar yaşarlar. Bitler konakçısının dışında en fazla 2 gün yaşayabilirler.Bitler in boyları 8-10 mm'yi geçmez genellikle birkaç mm yi ancak bulur. Bitlerin konakçısına tutunabilmesi için her ayağının uç kısmında ufak kanca şeklinde yapıları vardır. Bit, üzerinde yaşadığı konakçısına göre farklı isimler alır. Bitler üzerinde yaşadığı konakçısından günde en az 5 - 10 kez kan emerler. Bitler kendi bünyesinden fazla kan emerek sürekli konakçısına zarar verir. Bitlerin ısırdığı konakçı ve insan sanki uyuz olmuş gibi sürekli kaşınır. Bitin ısırdığı kısım kızarır, kaşınır, hafif şişlik gibi belirtiler olur.
İnsanda bitler farklı bölgelerde bulunur. Bitler insanın kasık ve koltuk altlarında, saçları arasında bulunur. Bitler çabuk çoğalalırlar ve yumurtalarını yaşadığı ortama bırakırlar. Saç biti saçların arasında saç derisinden beslenir. Bu bit çeşidi yumurtasını saç telleri üzerine bırakır. Diğer bitler ise yumurtalarını elbise üzerine veya yatak ve yorgan üzerine bırakırlar. . Bitler toplu yaşam alanlarında daha aktif olarak birçok kişiye bulaşırlar. Bit insanlara, kahvehane, okul, sinema, hastane ve benzeri toplumun her kesiminin kullandığı sosyal ortamlarda daha hızlı bulaşır.
Bitler insandan insana ya aynı ortam paylaşılarak ya da ortak eşyalar kullanılarak bulaşır. Bitler elbise, şapka, şal, gibi eşyalar ile insan üzerine bulaşır. Bitlerin kanatları olmadığı için uçamazlar. Pire ile bit arasında ki farklardan biride pirelerin çok güçlü ayakları vardır ve uzun mesafe zıplarlar. Bitlerde ise zıplama olayı hiç yoktur. Bitler yumurta ile çoğalan hayvanlar olup yumurtasını canlının vücudu üzerinde herhangi bir noktaya bırakırlar yumurtalarını daha cok elbiselerin kıvrımlarına ve dikiş aralarına bırakır. Saç biti ise saç teli üzerine bırakır.
Bitler insan üzerinden kan emerek zarar verdiği gibi insanlara bulaşan bazı hastalıkların nedenidir.Bu hastalıklar arasında en sık rastlanılanı tifüs ve humma hastalığıdır.


1 - Bit dışarıdan alınan bir eşya veya giyecek
2 - Bitlenen bir kişinin eşyalarını kullanmak
3-  Bitlenen ortamda bulunmak
4 - Bit salgının bulunduğu toplu yaşam alanlarında bulunmak
5 - Evcil hayvanlar ile evlere kadar gelir ve insana bulaşır.
Bitlenme durumunda insanlar çok çabuk önlem alması gerekir.Bit üzerine bulaşmış bir insanın yapması gereken en doğru şey doktor kontrolünden geçmesidir. Aksi takdirde bit çabuk çoğalır ve yayılır.
Bit insana birçok hastalığı da beraberinde bulaştırır. Bit ile mücadelede bitler insan üzerinde ise mutlaka doktorun verdiği ilaçlar ile beden ilaçlanmalı ve elbiseler ve çevre ilaçlama firmaları tarafından ilaçlatılmalı elbise ve yatak çarşafları ise kaynatılmalı. Bit haşeresinden kurtulmak için bütün bu işlemlerin aynı zamanda yapılması gerekir.
İnsan ve hayvanlardan kan emen ve insanlara birçok hastalık bulaştıran bit çeşitleri şunlardır.
Vücut biti adından da anlaşıldığı gibi insan ve hayvanların vücudu üzerinde bulunan bir bit çeşididir. Vücut biti genel olarak insanların tüysüz olan kısımlarında bulunur ve boyu 3mm kadardır. Vücut biti deri üzerinden kan emdikten sonra elbise kıvrımlarına yumurtasını bırakır. Bit haşeresi sürekli insan üzerinde bulunduğu için insandan kan emer ve dışkısını da insanın bedeni ve elbisesi üzerine bırakır. Vücut bitinin insana bulaştırdığı en önemli hastalık tifüs hastalığıdır. İnsan üzerinde bulunan vücut biti ile mücadele için mutlaka doktora gidilmeli ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ile vücut ilaçlanmalı.
Kıl biti diğer adıyla kasık biti insanların üzerinde bulunan diğer bir bit çeşididir. Kıl biti özellikle insanların sakal, koltuk altı ve kasıklarına yerleşir.  Kılların dibine yerleşerek üreyen kasık bitleri, cinsel ilişki yâda ortak kullanılan çamaşırlardan geçerKıl biti (kasık biti) bu bölgelerdeki kılların köklerinden deri içlerine girer ve oradan beslenir. Kasık biti diğer bitlerden daha ufak yapıdadır. Kasık biti kıl köklerinde olduğu için insanı daha çok kaşındırıp rahatsız eder. Kıl bitinin boyu genel olarak 1mm kadardır. Kıl biti ile mücadelede ferdi olarak müdahale etmemek gerekir. Mutlaka doktora gidilmeli ve verilen özel losyonlar ve ilaçlar ile tedavi olunmalı.
Baş biti diğer adıyla saç biti insanlar arasında en çok rastlanan bit çeşididir. Saç biti insanların başında bulunur. Baş kısmında deri ve kan ile beslenir. Saç biti sürekli kafatasından kan emdiği için başta sürekli kaşınmalara neden olur deri döküntüleri görülür. Baş biti en çok ense ve kulak arkasında bulunur. Saç biti yumurtasını saçların üzerine paketler halinde bırakır. Başta bulunan saç biti genel olarak beyaz renktedir.
Bitten kurtulmak için öncelikli olarak biti vücuttan arındırmak daha sonra ise mekândan arındırmak gerekir. Mekânınızda bulunan bitlerden arınmak için ilaçlama şirketlerine bit ilaçlaması yaptırmanız gereklidir. Yaptırılacak olan bit ilaçlaması yasal çalışan, profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılması durumunda etkili sonuç alınacaktır. Anadolu böcek ilaçlama şirketi olarak bit ilaçlamasında etkili ilaçlar ve uzman ilaçlama ekibi ile her zaman yanınızdayız.

1- BİTLER İLE MÜCADELE NASIL OLMALI?

Bitler ile mücadele bitin bulunduğu ortama ve bitin çeşidine bağlı olarak değişir. Bitler insanın üzerinde ise mutlaka doktora gidilmeli. Doktor tavsiyeli ilaçlar kullanılmalı. İlaçlama firması olarak bizim işimiz ise ortamdaki bitleri öldürmek. Bit ilaçlamada sıvı ilaçlar ve püskürtme yöntemleri kullanılır. Bitler saç içinde ise özel saç losyonu veya cilde zarar vermeyen ilaçlar kullanılır. Baş bitleri ilaçlandıktan sonra veya özel losyonlar kullanıldıktan sonra saç tarakları ile taranıp ölü bitler ve bit yumurtaları saç üzerinden sökülüp atılır.


2- BİTLER İNSANDA GÖRÜLEBİLİR Mİ?
Bitler insanın derisi içine gömülürler ve ışığa karşıda hassastırlar. Bit bulaşmış saçlarda bitler daha çok ensede ve kulak arkasında bulunurlar. Vücudun diğer bölgelerinde ise deri içine o kadar gömülür ki bazen görünmeyecek halde olurlar. Bitin bulaştığı insan sürekli ısırılır ve insan bu yüzden bolca kaşınır.

3- BİTLER İNSANDA HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?
Bitler pireler gibi insanı ısırırlar. Bitler insanı ısırarak hem rahatsız eder hem de ısırma sonrası birçok hastalık bulaştırır.Bitlerin ısırması sonrası iltihaplı deri lezyonları, tifüs, humma hastalığı gibi hastalıkları insana bulaştırır. Pislikten çok temizliği severler. Temiz ve düzenli saçlarda daha çok barınırlar.


4- BİTLERDEN NASIL ARINILIR?
Bit görülen ortamlar ilaçlama firması tarafından sıkıca ilaçlanmalı.
Bit insan saçında ve vücudunda ise mutlaka hekim kontrolünde ilaçlar kullanılmalı.
Bit ilaçlanması mutlaka eş zamanlı olmalı yani insanlar ile ortam aynı zamanda ilaçlanmalı.
Bit ilaçlarını mutlaka ortam için ilaçlama şirketine, insan için doktora sorun.
Saç ve vücut özel ilaçla ilaçlandıktan sonra taraklar ile taranıp ölü bitler ve sirkeler çıkarılır.


5- BİTLER NE İLE BESLENİRLER?
Bitlerde, pireler gibi insan ve hayvan vücudundan kan emerek beslenirler. Üzerinde yaşadığı canlı türüne bağlı olarak günde 4 - 5 defa ısırarak kan emerler.


6- BİTLER NEREDEN VE NASIL BİZE BULAŞIR?
Bitler insana, yaşadığı ortama bağlı olarak farklı şekillerde bulaşır. Okul, hastane, kahvehane, gibi toplu yaşam alanlarında başka bireylerden bulaşabilir. Ayrıca bitler başka insanların eşyaları ve giysilerini kullanmakla bulaşır. Bu yöntemler dışında insana yaban ve evcil hayvanlar ile de bulaşırlar.


7- BİTLER HANGİ HAYVANLAR ÜZERİNDE YAŞARLAR?
Bitler uçan hayvanlar, evcil hayvanlar, yaban hayvanları ve evimizdeki kedi - köpek üzerinden insanlara bulaşırlar.


8-BİT İLAÇLAMA NASIL YAPILMALI?
Bit ilaçlanması, bitin çeşidine göre değişir. Bitler insanlar üzerinde ise mutlaka doktora gidilmeli ve tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalı. Her bit çeşidi için kullanılan ilaçlar farklıdır. Bu bakımdan kesinlikle dışarıdan alınan herhangi bir ilaç ile bite müdahale etmemek gerekir.Bit insan üzerinde değil de hayvanlar üzerinde ise mutlaka ilaçlama için hayvanlar veteriner hekim kontrolünden geçilmeli.
Bitin bulunduğu ortamın ilaçlaması içinde mutlaka ilaçlama firması ile çalışmak gerekir. Bitlenen ortamlar sımsıkı ilaçlanmalı. Ayrıca bitten kurtulmak için elbiseler ve yatak çarşafları mutlaka sıcak suda kaynatılmalı. Bitten kurtulmak için bütün bu işlemlerin hepsi aynı gün içinde yapılmalı aksi takdirde bitten kurtulmak mümkün değildir.


9-SAC BİTİ NASIL İLAÇLANMALIDIR?
Saç biti için mutlaka doktora gidilmeli ve muayene olunmalı. Saç biti ilaçlaması için verilen özel losyon ve ilaçlar ile saçlar ilaçlanmalı ve verilen özel saç tarakları ile saçlar taranarak ölen bitler ve sirkeler saç içinden çıkarılmalı.
Doktorun saç biti için verdiği ilaçlar insana zarar vermemeli ve kötü kokmamalı. Saç biti için önerilen ilaçlar aksine güzel kokmalı ve sağlıklı olmalı.

10-İNSANDA HANGİ BİTLER GÖRÜLÜR?
İnsan üzerinde bulunan ve insana en çok rahatsızlık veren bit çeşidi; vücut biti, saç biti (baş biti), kasık biti (kıl biti) gibi bit çeşitleridir. Bu bitlerin bazıları insanların sadece saçında bazıları vücudunda ve bazıları da kasık, koltuk altı ve sakal kıllarının köklerinde bulunur. Bu bit çeşitlerin genel olarak özellikleri insanlardan durmadan kan emmesi ve insanlara hastalık bulaştırmalarıdır.


11-BİTLERDEN NASIL KURTULURUZ?
Bit insanların üzerinde ise doktorun verdiği ilaçları kullanmak gerekir ve bitin bulunduğu ortamda mutlaka ilaçlama şirketi tarafından ilaçlanması gerekir. Bit ilaçlaması için kesinlikle ferdi müdahalede bulunmamak gerekir. Zira kullanılan yanlış ilaç cildimizde kalıcı hasarlara neden olabilir veya zehirleyebilir. İnsanın ilaçlanması, çevrenin ilaçlanması ve genel temizliğin yapılması aynı zamanda yapılmalı. Yoksa kesinlikle kesin çözüm olunmaz.

12-BİTLERİN NEYLE BESLENİR?
Bit ne ile beslenir?Bit insanlar ve hayvanlar üzerinden beslenen bir asalak böcektir.  Bu hayvanlar üzerinde yaşadığı canlıdan günde 3 - 4 defa kan emerek ve derisini kemirerek beslenir. Karın kısmı çok esnek olan bitler karnı şişene kadar kan çekerler. İnsan ve hayvanlar üzerinden kopan bir bit en fazla birkaç gün yaşar. Hayatta kalabilmesi için mutlaka kana ihtiyaç duyar.

13-BİTLER EVLERE YAŞAM ALANLARINA NASIL GELİR?
Bit hayatını devam ettirebilmek için mutlaka bir canlıya ihtiyaç duyar ve bir canlı üzerinden mutlaka kan emmesi gerekir. Bu bakımdan canlılar dışında yaşayamazlar. Bit böceğinde kanat yoktur ve çok pasif hareket eder. Bu bakımdan yayılması diğer canlılar üzerinden olmaktadır.
Bit evlere ve insanlara şu yollar ile bulaşır.
Bit evcil hayvanlar ile evlere gelirler ve insanlara bulaşır.
Bit asalağı bitlenmiş kişilerin eşyalarını ve elbiselerini kullanarak
Pis olan ortamlardan ve Toplu yaşam alanlarından daha çok yayılır
Bit eve gelen bitlenmiş kişilerden bulaşabilir.

14-BİTLER HANGİ CANLILAR ÜZERİNDE YAŞARLAR?
Bit beslenmesinde insan ve hayvan kanını kullanır. Bit paraziti canlı vücudu dışında kesinlikle yaşayamaz. Bit genellikle şu canlılar üzerinde bulunur: kanatlı hayvanlar (hemen hemen bütün kuşlar üzerinde bulunur), insanlar, evcil hayvanlar (at, koyun, sığır, kedi, köpek. vb), yaban hayvanları (tavşan, kurt, tilki, çakal.vb), kemirgenler (fare, sincap, kunduz.vb) ve balıklar üzerinde bulunur.